Enkaustika

enkaustika

Enkaustika – maľovanie voskom je technika maľovania žehličkou a horúcim voskom vhodná aj pre úplných začiatočníkov, ktorí vôbec nevedia maľovať. K tým patrím aj ja.
Táto technika mi učarovala.

Zapnem enkaustickú žehličku, pripravím si enkaustický papier a vosky rôznych farieb a začínam tvoriť.

Na horúcu žehličku nanesiem vosk. Ten sa roztopí a priložím na papier. Podľa toho aký pohyb žehličkou urobím, vytvorím obrázok.
Na tejto technike je zaujímavé to, že nevieme aký obrázok vznikne. Štruktúra sa mení ďalším pohybom žehličky.
Môžem žehličku, potiahnuť, priložiť a vždy vznikne iný tvar obrázka.

Potom už len záleží na fantázii čo chcem v obrázku vidieť.

No dajú sa tvoriť aj  napr. konkrétne krajinky, kvety, alebo čokoľvek čo chcem mať na obrázku.

Pri tomto maľovaní nepokazím nič.
Ak sa mi obrázok nepáči, jednoducho ho zmením, tým že priložím horúcu žehličku na obrázok, urobím iné ťahy, prípadne dám inú farbu a vznikne nám nový možno zaujímavejší obrázok.

 

Veľa inšpiratívnych videí je na youtube.
Mňa do tejto techniky zasvätili dve úžasné osôbky, ktoré majú na fb vytvorenú skupinku Láska k vosku

 


Moja enkaustika

Ako som sa dostala k tejto technike maľovania?

Keď som chodievala na podujatia pre ľudí s ťzp, ktoré organizovalo OZ Milan Štefánik, z diaľky som pozorovala jednu pani ako vytvárala obrázky žehličkou a voskom.
No nenabrala som odvahu ísť si to vyskúšať.


Po nejakom čase sa mi dostali do rúk nádherné obrázky krajinky maľované voskom od jednej úžasnej osôbky. Hneď na to Ľubka Brigantová na facebooku ponúkala na predaj štartovaciu sadu k enkaustike. Neváhala som. Balíček mi prišiel, len som ho skontrolovala a poputoval na tri roky do komody. Konečne ma moja zvedavosť donútila vyvetrať krabičku a začala som sa zoznamovať s touto technikou.

Na stole rozložené vosky rôznych farieb, predo mnou papier a rozohriata žehlička. Priložím tehličku vosku na horúcu žehličku, a hneď opatrne pritlačím na papier.
Po nadvihnutí žehličky sa vytvárajú nádherné obrazce, ktoré upravujem podľa svojho vkusu. Pridávam rôzne farby vosku, obrázok sa zmiešaním farieb zmení a vytvára novú štruktúru lahodiacu oku.

Na tejto technike je úžasné to, že nemusím vedieť maľovať. Nechávam sa viesť. Potom vznikajú prekvapujúco nádherné obrázky.

Galériu nájdete tu.

 

 

Momenty z môjho života

FB: Iveta Bartalová

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)
Overenie, či nie ste robot