Monika Ponická – Anjel pre imobilných

Monika Ponická – Anjel pre imobilných je úžasná osôbka, ktorú som spoznala v roku 2013, keď sme potrebovali vyriešiť bezbariérovosť v dome.
Je konateľkou firmy SPIG, ktorá vyrába zdvíhacie zariadenia pre imobilných.
Vďaka nej sme mali doma schodiskovú plošinu a stropné zdvíhacie zariadenie, ktoré nám pomáhali pri zlepšení kvality života mojej Katky a celej našej rodinky. O našich pomôckach sa dočítate tu. 
Spolupracujeme spolu už viac ako 10 rokov.
Monika Ponická mi bola oporou v tých najťažších chvíľach môjho života za čo jej veľmi ĎAKUJEM.

Oslovila som ju a trochu vyspovedala. Prajem príjemne čítanie.


Monika mala si osobnú – životnú skúsenosť v rodine s ťzp a to ťa viedlo k pomáhaniu?  Alebo mala si nejaké vnuknutie?
Osobnú skúsenosť som mala v 12 rokoch. Na dovolenke som spoznala v Juhoslávii chlapca na vozíku. Pár rokov sme si písali. Neskôr som mala veľa iných záujmov a postupne sme stratili kontakt. Myslím, že to bol dôležitý bod b mojom živote, kedy som si po rokoch uvedomila, že som mu tým vlastne ublížila a niečo vo mne chcelo ľuďom s postihnutím skutočne pomáhať. Keď som ho neskôr kontaktovala, už žiaľ nežil a bolo mi skutočne ľúto, že už som nemohla nič s tým spraviť. Tak to beriem tak trochu ako svoj dlh a snažím sa vynahradiť svojou pomocou tam, kde to ešte je možné.
Okrem toho sme mali doma moju starkú. Keď ovdovela a ostala po porážke a zlomenom krčku bedrového kĺbu tiež vo väčšej miere imobilná. Vtedy som sčasti spoznala na vlastných skúsenostiach problematiku každodenného života s ľuďmi s ŤZP. Aj to bol dôvod, prečo som chcela pomáhať v tejto oblasti.

 

V čom si výnimočná?
Tak to fakt neviem 😊. Každý sme niečím výnimoční, tak možno podľa niekoho aj ja som v niečom. Ale ja to nevnímam. Skôr vidím v ľuďoch mnohé veci a stránky života, v ktorých sú výnimoční oni a to ma povzbudzuje.

 

Píšeš motivačné články, pomáhaš ľuďom aj k naštartovaniu – zlepšeniu života. Ako ťa to napĺňa?
Čokoľvek, čo človek urobí na pomoc iným nás napĺňa. Preto sa snažím robiť všetko tak, aby to prospešné. Vľúdne slovo, podpora, motivácia, to je niečo, čo môžeme dať zo seba vždy. Komunikácia s ľuďmi, konštruktívne riešenia, vidieť viac strán problému, to je dôležité a mnohým ľuďom to pomôže vidieť veci v širšom rozhľade a nájsť riešenia, alebo vnútorné uspokojenie.
Každý máme nejaké problémy (inak by už sme asi neboli na Zemi, všetko by sme vedeli) a človeku pomôže aj to, ak nie je sám so svojím trápením, ak môže vidieť a cítiť, že aj iní ľudia riešia svoje životy a dá sa to. To je napĺňajúce.

 

Pomáhaš iným.  No treba byť v rovnováhe.  Verím tomu, že potrebuješ vypnúť. Kde dobíjaš baterky? Akým spôsobom?
Najčastejšie na záhrade, v prírode. Máme veľkú záhradu, taký bývalý sad. Niekedy nám tak vzadu v hájiku sídlia srnky, občas behajú veverice po stromoch a máme v starých stromoch obrovské chrobáčiky roháče. A veľa iných úžasných vecí. Obnovujúce sa cykly v prírode nás veľa naučia, aj vážiť si zdravie a blízkych ľudí. Slnko bude svietiť a tráva rásť, aj keď už tu nebudeme. Príroda je učiteľka veľkých právd. A úžasne dopĺňa energiu. Okrem toho mi pomáha aj kontakt so skvelými ľuďmi, s ktorými ideme za spoločnými cieľmi a niečo dobré dohodneme, urobíme…

 

Ty, žiješ v duchu „ Všetko sa dá “ …. Boli chvíľky, keď si tomu slovnému spojeniu prestávala veriť? Keď si už bola na dne? Ak áno, čo ťa naštartovalo?
Musím sa priznať, že boli aj také chvíle. Vo veľmi ťažkých obdobiach som naozaj prestávala veriť. Ale časom som zistila, že som nebola sama sebou. Nechala som sa ovplyvniť „logickými a múdrymi“ ľuďmi, riešeniami a situáciami. Keď som si to uvedomila a vrátila sa na moju cestičku, všetko sa zlepšilo zázračným spôsobom. Je dôležité vidieť svet svojimi očami a skúsenosťami a zároveň si zachovať schopnosť učiť sa a vnímať stále nové veci. Vedieť prehodnotiť svoj postoj, svoju „pravdu“ a ostať pritom úprimne sám sebou.

 

Si konateľkou vo firme Spig s.r.o.
Máte klientov, ktorí potrebujú riešiť bezbariérovosť. Tým, že sú na vozíčku, asi majú menej možností realizovať sa, byť v kontakte s inými ľuďmi. Je to naozaj tak? Alebo cítiš, že práve takýto ľudia sú inšpiráciou pre bežných ľudí?  Čo tebe osobne dávajú stretnutia s inak obdarenými.

Naši klienti skutočne riešia hlavne bezbariérovosť. To je to, čo od nás čakajú.
Skutočný problém sa ale nevolá bezbariérovosť, ale to, aby mohli byť so svojimi blízkymi ľuďmi, aby mohli mať svoje aktivity a život si užívať čím viac bez obmedzení. A preto táto práca nie je len o predaji zariadenia, ale aj uvedomení si, ako bude najlepšie tomuto človeku, s akým zariadením, akou úpravou. Aký je zdravotný stav, prognóza do budúcna a pod. Podľa toho vyberať, čo naozaj pomôže.

Pri svojej práci si vypočujem množstvo osudov. Pre mňa je veľmi inšpiratívne, ako dokážu mnohí ľudia ZŤP prežiť naplňujúci tvorivý život, mnohé prekážky si zdravý človek vôbec nevedomí.

Keď som s Ivetkou a Stankom mala stretnutie vo Zvolene, mali so sebou dcéru Katku. Išli sme do Pizzérie na obed. Pre mňa bolo úžasne inšpiratívne, že Ivka Katke mala z domu mixovanú stravu a chovala ju priamo do bruška. Dala si stravu servírke ohriať. Medzitým odsávačkou odsala Katke hlieny a cca 15 ročnú Katku prebalila v špeciálnom kočíku, práve tam, kde sme boli. Uvedomenie si, čo všetko musí byť urobené pre to, aby mohli všetci obedovať v reštaurácii a koľko tabuizovaných vecí musí človek prekonať a brať ako bežné, prirodzené a každodenné, to uvedomenie mi veľmi rozšírilo pohľad.

 

Alebo Simona, mladá dáma, ktorá okrem trošky pohybu jednou rukou je bezvládna, nerozpráva. Táto Simona píše knihy. A nielen to. Vydala sa, majú dieťatko. Splácajú byt. Privyrábajú si pár eur písaním článkov.
A mnoho iných, ktorí to nevzdali a hľadajú spôsoby, prekonávajú prekážky, ale aj svoje obmedzenia, či obmedzenia v hlavách nás všetkých. A títo ľudia sú úžasná inšpirácia. Ak oni toto všetko dokážu, na čo sa už môže vyhovárať zdravý človek? Na nič, môže sa len inšpirovať.

 

Ako si sa dostala k firme Spig s.r.o. Kto Kedy vznikla firma a kto bol zakladateľom. Čo vás viedlo k tomu, aby ste začali vyrábať zdvíhacie zariadenia pre imobilných.
Firmu sme zakladali v roku 1998, pred viac ako 25 rokmi, spolu s otcom, Ing. Petrom Slabinom. Pôvodne mala byť súčasťou ešte jedna česká spoločnosť a jedna slovenská. Život to ale zariadil tak, že spoločníci sme my dvaja a v názve firmy sme to písmenko „S“ a „P“

Na začiatku otec, ktorý má veľké sociálne cítenie, ako projektant naprojektoval šikmú plošinu pre jednu českú firmu. Podľa spoločného plánu sme založili SPIG, s.r.o. a mali sme pôvodne len inštalovať tieto zariadenia. Ale potom prišlo rozdelenie Československa a tam sme teda začali aj vyrábať. Často sme sa stretávali aj s riešeniami, ktoré iné firmy nevedelo vyriešiť, tak sme robili zariadenia atypické, na mieru, šikmé aj zvislé.

Takého zariadenia sú ale cenovo náročnejšie, tak sme začali aj dovážať iné zariadenia, napríklad schodolezy, stropné zdviháky, stoličkové výťahy a pod.
V dnešnej dobe už robíme aj úpravy áut, riadenia, či zdvíhacie zariadenie do áut.
Okrem toho robíme aj nákladné plošiny, jedálenské výťahy a vyhradenú javiskovú techniku.

 

Ako Vás môžu nádejní klienti požiadať o pomoc a akú formu pomoci im vy viete poskytnúť?
Pomáhame poradiť z hľadiska bezbariérovosti, ale aj štátnych príspevkov, robíme bezplatné zameranie odskúšanie. Pomáhame riešiť doplatok do 10% u mnohých zariadení. Zároveň sa okrem predaja snažíme ľudí viac vtiahnuť do života formou spolupráce na časopise, poradenstve, či bezplatnou účasťou na benefičných akciách. Poskytujeme informovanosť formou bezplatného časopisu Inak obdarení, kde uverejňujeme zákony týkajúce sa príspevkov, ale aj rôzne rady, príbehy a pod. Heslo celej aktivity je AKO SA DÁ.

 

Aké zdvíhacie zariadenia ponúkate? Mávajú klienti aj špeciálne požiadavky a viete im vyrobiť zdvíhacie zariadenie na mieru?
Ponúkame šikmé plošiny, stoličkové výťahy, zvislé plošiny a výťahy, stropné zdvíhacie systémy, schodolezy, úpravy riadenia áut, zdvíhacie zariadenia do áut, ale aj niektoré pomôcky a vozíky (nie cez zdravotnú poisťovňu) a môžeme väčšinu našich zariadení dodať na mieru.

Napríklad máme až 9 typov schodolezov, plošiny na mieru, stropné zdviháky máme s inštaláciou so stien, do stropu, dokonca do sadrokartónových stien, pre znížené stropy, či pre nosnosť 400kg. Naše stoličkové výťahy môžu mať nosnosť až do 160kg, alebo sklon až 70 stupňov, či mnoho iných jedinečných výhod našich zariadení.

Netreba sa báť ozvať. Zameranie a ponuka sú bezplatné, nezáväzné. Stačí zavolať na bezplatnú linku 0800 105 707, alebo napísať mail na spig@spig.sk
Naše zariadenia si môžete pozrieť na stránke www.spig.sk
Budeme vám vďační, ak nám poviete, že ste sa o nás dozvedeli práve tu.

 

Už niekoľko rokov vydávate časopis Inak obdarení. Aký bol tvoj pocit, keď vyšlo prvé číslo. Bolo to niečo výnimočné? Môžeš povedať, že aj formou časopisu sa dá pomôcť? Aké sú ohlasy? Máte veľa inak obdarených ľudí, ktorí pravidelne prispievajú článkami, postrehmi alebo príbehmi do časopisu?
Časopis Inak obdarení sme začali vydávať s Ivetkou Burianekovou (v tejto dobe už Bartalovou). Už pri prvom stretnutí sme cítili, že niečo spolu máme vytvoriť. A nakoniec bol z toho časopis, ktorý sme roky vydávali na mesačnej báze.
Spúšťačom celej tejto aktivity bola Katka Burianeková, živý anjel v ľudskom tele (odporúčam prečítať si knižku od Ivetky Bartalovej „Život očami anjela“, to je skutočný príbeh Katky). Ona bola prvotným dôvodom, prečo sa to celé dialo a ako sa to podarilo. Katka asi zázrakom vyriešila to, že sme mali silu to riešiť, vydávať, že veci synchrónne do seba zapadali a išli ako po masle. Ivetka, veľká duša tohto projektu pripravovala popri veľmi postihnutom dieťati a chorom manželovi časopis, viedla svoje OZ Burko a ešte aj naše združenie Inak obdarení, okrem toho pridávala príspevky na web inakobdareni.sk a na facebook Inak obdarení. Toto všetko sa dalo zvládnuť skutočne len zázrakom a za to Katke ĎAKUJEM.

 

 

Občianske združenie Inak obdarení vzniklo o čosi neskôr ako časopis. Akým spôsobom pomáha toto občianske združenie?
Občianske združenie hlavne pomáha našim klientom s doplatkom. Zbierame na tento účel 2% dane, aby sme uľahčili našim klientom zvládnuť doplatok na zdvíhacie zariadenie.
Členstvo v ňom je bezplatné a z našich klientov ZŤP sa automaticky stávajú členovia

 

Čo je Klub Spig? Vieš nám o tom povedať viac? Čo môžu ľudia očakávať od tejto formy pomoci?
Klub SPIG je sociálna časť nášho podnikania. Nechceme len predať, chceme pomôcť.
Klub SPIG zastrešuje časopis Inak obdarení, web www.inakobdareni.sk. Združenie Inak obdarení, rôzne benefity a akcie, napríklad bezplatnú účasť členov na cca 12-tich benefičných akciách ako sú Osmidiv, Na krídlach anjelov, Ruky spoja ruky, Charitánia a iné, po celom Slovensku.