Niké Mozsnyák – Skenar terapia je zázrak

S Niké Mozsnyák sa poznám viac ako desať rokov. Spojil nás záujem o tých najzraniteľnejších. Niké Mozsnyak pomáha ľuďom k zlepšeniu zdravia rôznymi terapiami.  O jednej z nich nám porozpráva v tomto článku.


Kto si a čomu sa venuješ?
Som vyštudovaná veterinárna lekárka s deväťročnou praxou vo farmaceutickej firme Pfizer na rôznych úrovniach marketingu, managementu, predaja a vedenia ľudí. Život to však chcel inak, a dnes to vnímam, že vďaka chorobe mojej malej dcéry som sa stala alternatívnym lekárom/terapeutom. Som tá, ktorá rieši problémy zdravia, keď už mnohí nevedia odkiaľ kam a strácajú všetku nádej.

Čo ťa viedlo k tomu aby si pomáhala ľuďom s ťzp? S akými diagnózami sa stretávaš u svojich klientov?
Detský postih v podobe genetických poškodení, či poškodení pri pôrode, alebo v dôsledku toxikácie detí a teda detí s dysfunkciami, alebo „dvoma vrecami“ ako to dnes vnímame, DMO a autizmus, to tak prišlo samovoľne. Na začiatku to bola veľmi ťažká práca presadzovania významu terapie skenarom. Skúsenosti som mala, lebo do praxe som šla s vyliečenými diagnózami v rodine. No nikto nechcel v tom čase akceptovať alternatívu skenaru, ktorá vo svete nikde alternatívou nie je. Povedomie liečby inak ako klasicky bolo vtedy úbohé. Keď prišli prvé náročné diagnózy ako epilepsia, psychomotorické oneskorenie vývoja a ťažké genetické diagnózy, kde sa začali popierať štandardy, rodičia začali šíriť pozitívne výsledky a to bol pre mňa nový pohon, náboj, prečo práve deti s poškodením. Boli vidieť zmeny, ktoré rodičia vnímali. Skenar začal pomáhať beznádeji vracať nádej. Krôčik po krôčiku sa diali malé veľké zázraky.

Kedy si pocítila nutkanie, potrebu pomáhať Skenar terapiou?
Môj vlastný zážitok s dcérou, ktorá mala ako 1 a ¼ ročná úraz a klasická medicína ponúkala brutálne radikálne riešenia liečby. Počas operácie, kedy sa chirurgicky vyberal posttraumatický pseudotumor, sa nejako zaviedla počas operácie do kostnej drene infekcia. Tam to začalo, neúnavných niekoľko rokov, ktoré ma vyškolili, ako skenar pracuje a pomáha nastaviť telo do poriadku. Zatiaľ som nenašla žiaden lepší nástroj liečby, ktorý by skenar vedel nahradiť. Všetko s čím pracujem, ako doplnky výživy, či oxygena regenerans, sú stále dopĺňaním významu liečby skenarom. Pre mňa je skenar dar, ktorý ak niekto pochopí, nikdy sa ho už nevzdá.

 

V skratke opíš čo táto terapia obnáša?
Terapia skenarom je nastavením vnútorného lekára každého z nás. Ja som v trojuholníku pacient, skenar a ja, „len“ vykonávateľ terapie. Telo pri kontakte so skenarom rozhoduje samo, čo ako a kedy ozdraví. Mozog pacienta na základe biologickej spätnej väzby rozhoduje, reaguje a pracuje na svojich nápravných procesoch. Skenar funguje na báze telu podobnému impulzu, ja to laicky nazývam, že som fitko pre vaše nervy, keďže spojazdňujem nervové dráhy, trénujem a urýchľujem, resp.opravujem rýchlosť reakcií tela. Sme klbko nervov a tak sa skenar vie dostať všade, je to celotelová medicína.

Myslíš že tvoja práca je aj tvojím poslaním? Čo cítiš, keď ti klienti poďakujú za to, že si im pomohla?
Ja už dlhšiu dobu vnímam skenar ako dar, ktorý mi do života prišiel veľmi trpkou formou, ale ďakujem za to. Ak by to bolo inak, nebola by tu pokora, rešpekt a vzťah k mojej práci. Áno, od profesie vo Pfizeri som sa preorientovala o 180 stupňov na druhú stranu k poslaniu. Pri problémoch bežného života sa stále vraciam k mojim bežným dňom a vnímam tie rodiny, ktoré ku mne prichádzajú v beznádeji. Častokrát pri sťažovaní sa zdravých ľudí na čokoľvek, si v duchu vravím: „Príď a sadni si ku mne do práce a uvidíš, čo sú skutočné problémy. Poďakovanie od týchto mojich vždy poteší, no prichádza aj pocit, ako im pomôcť ešte inak.

 

Vedela by si napísať aké zázraky sa udiali po skenar terapii? Zázraky sa dejú hlavne tým, ktorí veria. Máš skúsenosti že uverili aj skeptici? Ak áno skús aspoň dva také pre teba najsilnejšie spomenúť.
Zázraky sa dejú. V mojej práci je viera veľmi dôležitá. Viera v seba, v dieťa, v rodinu… Skenar je energia, meniaca sa. Prináša dynamiku do života ľudí. Ak tú dynamiku pochopíme a uchopíme ju, prichádzajú zázraky. Naj zázrakom, ktorý ma sem dostal je moja dcéra. Je zdravá, napriek jej diagnóze chronickej osteomyelitídy, zápalu kostnej drene, ktorá je klasickou medicínou nevyliečiteľná.
Jednou z mnohých je dievčatko krásnych rodičov, ktoré prišlo v roku s genetickou vadou a vrecom liekov a problémov. Z 30-tich liekov, ktoré boli na odvodnenie, liečbu obličiek, srdca, štítnej žľazy, epilepsie atď. sme sa dostali na nulu. Dieťa, ktorému nikto nedával šancu, dnes nepapá cez sondu, ale ústami, nemá epileptické záchvaty, obličky, srdce a ostatné orgány sú v poriadku. Tracheostomická sonda už je aj počas spánku zatvorená. Dokáže sa smiať, začína sa pretáčať, stavať s pomocou na nohy. Reaguje na súrodenca, mimochodom narodeného vďaka skenaru, kedy sme maminku preliečili skenarom. Sme na dlhej ceste, ale dievčatko je tu s nami bez vážnejších problémov spokojné a vysmiate.
Všetko je cesta a je to o našom nastavení, ako sa k veciam postavíme.
Pred rokom v decembri za mnou prišli rodičia chlapčeka s potvrdenou epilepsiou geneticky, ložiskom v mozgu a vystriedanými všetkými liekmi na epilepsiu. Stav nefungujúceho dieťaťa s všetkými druhmi denných aj spánkových záchvatov mnoho za deň a noc. Po ťažkej ceste konzultácií aj s klasickou medicínou aj v zahraničí sme dnes na 1 – 5 záchvatoch iba v noci za 2 týždne. Chlapec rozpráva, spája vety, kostrosvalovo funguje ako nikdy predtým a posúva sa míľovými krokmi.

 

 

Stretávaš sa s ľuďmi s rôznym osudom, ktorí sa ti vyžalujú, polamentujú, … Neodoberajú ti energiu? Ak áno ako dobíjaš baterky?
No dnešná doba prináša veľa bolesti, najhoršie znášam onko problémy. Snažím sa tomu vyhýbať, ale častokrát to neviem. Pomáham ako viem. To je náročné, priznávam. Ako že ešte fungujem? Cítim, že skenar chráni aj mňa. Liečim sa svojou prácou. A doma ma čaká na dnešné pomery nadštandardná rodina, za ktorú ďakujem každý deň.

Náš rozhovor prebieha v predvianočnom období.
Adventný čas je čas na stíšenie sa, spomalenie. Ako to vnímaš ty? Máš čas oddychovať?
Teším sa na Vianoce, pre mňa je to najkrajšie obdobie roka. Rodina, všetci spolu. Kovidové obdobie nás mnohých naučilo pokore a návratu k sebe. Oddychujem málo, ale ak môžem, vždy to spojím s aktivitami v rodine, tie sú najviac prínosom pre mňa. Trávim veľa času so zvieratami a v prírode. Niet sa čo diviť, veď som veterinárka.

Čo by si chcela odkázať čitateľom?
Život je cesta, záleží len na nás, akou bude. Môžeme sa hnevať, dupať, kopať okolo seba, alebo prevziať za svoj život zodpovednosť a postaviť sa všetkému čelom.
Urobiť si zázraky!
S láskou a vierou, úctou k sebe a ostatným bude naša cesta krajšia a naplnenejšia.
Povzbudzujme sa navzájom a buďme k sebe láskavejší!

 

 

O práci a terapiách s Niké sa dozviete viac tu.

 

Rozhovory so vzácnymi osobnosťami nájdete tu.

FB profil: Iveta Bartalová

FB stránka: Iveta Bartalová