V siedmom nebi

V siedmom nebi

Napísané decembri 2014

Cítim sa ako v siedmom nebi, ( nemyslím tým reláciu na TV JOJ), keď môžem pomáhať tým, ktorí potrebujú pomoc.
Pred dvomi rokmi pred Vianocami mi jedno dievča z chudobnej mnohodetnej rodiny, ktoré má najmladších dvoch súrodencov Inak obdarených, napísalo tieto vety: Teta Ivka, prosím pomôžte nám, nemáme peniaze na chlieb a základné potraviny. Idú Vianoce a chcela by som aby aspoň tí mladší necítili, že sme chudobní. Rada by som aspoň im nejaké darčeky pod stromček,… to ma naštartovalo pomáhať.
Rozbehla som zbierku, napísala článok, vytvorila stránky na facebooku a dala zdieľať prosbu o pomoc.
Keď som videla koľko ľudí sa zapojilo a posielalo balíky s potravinami, ošatením, hračkami a pomôckami do školy, tak ma to povzbudilo a posúvalo ďalej.
Veľmi ma dojalo, keď som videla spokojné tváre detí a rodičov. Ešte celý rok som sa venovala tejto konkrétnej rodine.
Spoločne sme oslovili nadáciu Srdce pre deti a kúpili auto pre túto rodinu. Ukázala som mamičke ako treba písať žiadosti a oslovovať sponzorov.
Keď sa to naučili, nechala som nech si vybavujú všetko potrebné sami a myslím, že to zvládajú a žije sa im ľahšie.
Dlhší čas ma v mojej hlave prenasledoval červíček a našepkával mi, že by bolo dobre založiť občianske združenie.
Veľakrát som dostávala e-maily od zúfalých rodičov alebo mi mamičky telefonovali, že potrebujú poradiť ako vybaviť príspevky a pomôcky pre svoje detičky.
Najviac mi chodili prosby o finančnú pomoc. No ja som každému písala, že nie som nadácia. Neviem im finančne prispieť.
Ja sama mám ležiace Inak obdarené dieťa ktoré potrebuje pomoc, peniažky na liečbu, pomôcky,…
Počúvala som svoj vnútorný hlas a vo februári vzniklo OZ s výstižným názvom Spolu to zvládneme – Burko. Zoznámila som sa s mamičkami z okolia Brezna a začali sme sa stretávať.
Každá z nás má nejaké skúsenosti, vedia poradiť čo, kde  vybavili, ako zvládajú rôzne životné situácie.
Tak sme sa dali dokopy a teší ma, že za niekoľko mesiacov sme sa rozrástli a podnikli rôzne akcie. Je fajn, že si vieme navzájom pomôcť a podporiť sa.

V Siedmom nebi

V septembri som oslovila reláciu v Siedmom nebi s prosbou o pomoc pre ťažko skúšanú rodinku Katky Matejkovičovej, ktorá má 7-ročného chorého synčeka Paťka a zdravú dcérku Natálku a na obidvoch je sama. Otec detí nemá záujem o spoločnú výchovu a starostlivosť. Paťko má vážne zdravotné problémy.
V máji prekonal tri operácie, pri poslednej prišiel o celé hrubé črevo a časť tenkého čreva. Skončil na ileostomii a jejunálnej výžive do tenkého čreva. Ide o chorobu podobnú autoimunitnemu ochoreniu. Jeho obranný systém mu spôsobuje nespočetné množstvo zrastov v dutine brušnej ktoré mu natrvalo poškodzujú už teraz chronicky zhrubnuté a slabé tenké črevo.
Mamičke bolo povedané, že lekári sa s takými agresívnymi zrastami ešte nestretli.
Jeho obranný systém je schopný všetky jeho orgány znovu zlepiť dokopy behom 7 dní po operácií.
Už teraz má v brušku zrasty, ktoré sa lekárom po všemožnej snahe nepodarilo rozrušiť, lebo rozrušenie takých zrastov by znamenalo poškodenie a následne odumretie danej časti čreva.
Jedine čo môže maminka pre Paťka spraviť je snažiť sa vyvarovať ho akýmkoľvek ochoreniam… čo je z hľadiska lekárskeho a pre ňu i z finančného hľadiska nemožné.
V máji bol Paťko hospitalizovaný v nemocnici a samozrejme s ním aj mamička, keďže chlapec má autistické črty, nemôže byť nikde sám, lekári a sestričky by si s ním neporadili.
Boli v nemocnici viac ako mesiac a podľa našich zákonov tu na Slovensku nemala nárok na plný opatrovateľský príspevok a jej ho krátili, čo je veľmi nespravodlivé, keďže sa o neho stará nepretržite a navyše si musela platiť pobyt v nemocnici a o stravovaní ani nehovorím.

Tento systém je veľmi nespravodlivý, my čo sa staráme nepretržite o naše inak obdarené deti tak nemáme nárok na nič, nemáme dovolenku, príspevok je almužna, z ktorej sa vyžiť nedá. Mamička Katka je veľmi skromná, no nezvládala kupovať  zdravotné pomôcky ako sú sterilné gázy, podložky, striekačky a ešte kopu iných životne dôležitých vecí pre syna. Keď si toto prečítali tvorcovia Siedmeho neba, hneď zareagovali a tejto rodine pomohli.
Našiel sa sponzor, ktorý prisľúbil pomoc so zdravotníckym materiálom a taktiež perfektní manželia Mário a Lucka Kulyovci ako ich nazval Vilo Rozboril.
Touto cestou sa chcem poďakovať celému kolektívu relácie v Siedmom nebi, že Katke pomohli. Musím spomenúť, že prejavili záujem hlavne psychicky podporiť mamičku aj kamarátky, s ktorými sa stretávame. Keď zistili, že majú podobné alebo skoro navlas rovnaké problémy, tak sa s ňou skontaktovali a sú si navzájom oporou.

Teším sa, že pomáham spájať rodiny s podobným osudom. Hlavne po týchto dvoch skúsenostiach som nabrala nový smer.

Chcem pomáhať jednotlivcom, konkrétnym rodinám, ktoré budú potrebovať v určitom životnom období akútnu pomoc.
Ja peniaze nemám, ale mám v názve OZ Spolu to zvládneme, tak viem a verím, že spoločnými silami vieme pomôcť tomu, kto to najviac potrebuje.
Ja oslovím správnych ľudí na správnom mieste a pomoc príde.

Ďakujem všetkým, ktorí radi pomáhajú a teším sa na spoluprácu.  

 

Môj príbeh v časopise nájdete tu.  

…………..

Archív časopisu Inak obdarení nájdete tu.

Časopis Inak obdarení

…………..

Náš príbeh v Rádiu

…………..

Momenty z môjho života

…………..

FB: Iveta Bartalová